Mazury po raz 17.

55bdceee05e2c_o,size,933x0,q,70,h,ce0e97

Tradycyjnie, po raz już 17. na giżyckim niebie, w pierwszy weekend sierpnia zrobiło się głośno i tłoczno, a historyczne lotnisko w Wilamowie koło Kętrzyna zaroiło się od gości z całej Europy. Mazury Airshow, to do niedawna największa cywilna impreza lotnicza w Polsce. I chociaż urosła jej „konkurencja” (Aerofestival Poznań) to nadal przyciąga miłośników lotnictwa niezwykłym i niepowtarzalnym klimatem. To nadal jedyne w naszym kraju pokazy odbywające się nad wodą, co pozwala zapraszać do udziału również wodnosamoloty. To także największe pokazy lotnicze w Polsce na jakie wstęp jest wolny! Dzięki wieloletniej tradycji mazurski airshow wpisał się już na stałe w kalendarz pasjonatów, ale także „zwykłych” urlopowiczów wypoczywających na plażach i jednostkach pływających po mazurskich akwenach.

Tegoroczna edycja Mazury Airshow nie zawiodła widowni. Podziwiać można było podniebne akrobacje indywidualne i zespołowe, samoloty historyczne i bardzo współczesne, zarówno cywilne jak i wojskowe. Było latanie spokojne, leniwe i ciche oraz dynamiczne, głośne i ostre. Zaprezentowała się polska klasyka pokazowa: Jakowlew Jak-18, zespół 3AT3, śmigłowiec PZL SW-4 Puszczyk, wiatrakowce Xenon (zespół 57’my Team) itp.

Gościł także niezmordowany bywalec polskich eventów lotniczych – Uwe Zimmermann na swojej żółto-granatowej Extrze 200. Po raz kolejny w naszym kraju pojawił się zespół Patrouille Reva z Francji na oryginalnych samolotach AcroEZ. Tradycyjnie przylecieli goście z Litwy na samolotach Jak-50 i 52, których latanie zespołowe budzi zasłużony podziw. Byli także przedstawiciele grupy samolotów, które nigdzie indziej nie zaprezentują się tak jak w Giżycku – wodnopłatowców.

Nie zabrakło najlepszego w Polsce zespołu spadochroniarzy – Sky Magic z Warszawy, który z wielką precyzją wykonał lądowanie na wyznaczonym miejscu wśród giżyckiej publiczności.

Podsumowując – mazurskie pokazy nie zaskoczyły niczym nowym, przy czym utrzymały przyzwoity poziom atrakcyjności, jak co roku.

(zdjęcia: facebook.com/mazury.airshow)