3. Kujawski Piknik Śmigłowcowy

PZL W-3PL Głuszec

Już po raz trzeci 56. Baza Lotnicza w Inowrocławiu obchodziła swoje święto i zorganizowała Kujawski Piknik Śmigłowcowy na lotnisku Latkowo. Jak na lokalną imprezę program lotniczy był bogaty i opierał się oczywiście na lotnictwie wojskowym.
Na co dzień pilnie strzeżone bramy lotniska wojskowego, od godz. 8.00 stanęły otworem. Chętni, którzy rozpoczęli zwiedzanie od rana mogli liczyć na swobodny dostęp do maszyn, które później oblegane były przez liczną publiczność. A na wystawie statycznej było co oglądać. Królowały oczywiście śmigłowce bojowe Mil Mi-24 wraz ze  swoimi transportowymi braćmi Mil Mi-17. Obok nich prezentowały się mniejsze, wielozadaniowe wysłużóne PZL Mi-2 oraz znacznie młodsze PZL W-3PL Głuszec. Do każdej maszyny można było wsiąść do kokpitu i zrobić pamiątkowe zdjęcie za sterami.

Na płycie lotniska byli również cywilni goście, m.in. śmigłowiec Robinson R-44, wiatrakowiec Xenon oraz popularny aeroklubowy samolot wielozadaniowy PZL-101 Gawron. Oprócz kontaktu z maszynami lotniczymi publiczność miała możliwość obejrzeć z bliska wojskowe pojazdy naziemne, m.in. z wyrzutniami rakiet, opancerzone i wozy strażackie. Nie mogło zabraknąć oczywiście wojskowej grochówki.

Para Su-22 rozpoczyna pokaz

Para Su-22 rozpoczyna pokaz

Publiczność coraz liczniej przybywała na teren lotniska, bowiem w południe rozpoczęła się część pokazowa Pikniku. Na rozpoczęcie przed widownią przedefilowały wszystkie rodzaje śmigłowców jakimi dysponuje 56. Baza Lotnicza w Inowrocławiu. Wkrótce po defiladzie na latkowskie niebo wtargnęła para legendarnych radzieckich myśliwców bojowych – Suchoj Su-22, które przyleciały na Piknik ze Świdwina. Piloci zaprezentowali maszyny w kilku przelotach, kończąc efektownym niskim przejściem z dużą prędkością. Kolejnym gościem był wojskowy zespół akrobacyjny Orlik, który przedstawił swój program akrobacji zespołowej na samolotach szkoleniowych PZL-130 Orlik. Na zakończenie krótkiego ale jakże dynamicznego bloku pokazowego zaprezentowały się śmigłowce z 56. Bazy: Mi-24, Mi-17, Mi-2 oraz W-3PL. Pokaz bejmował nie tylko demonstrację możliwości lotnych poszczególnych maszyn, ale także desantu żołnierzy z pokładu śmigłowców oraz szybkiego podejmowania ich z ziemi.
Swoje kilka minut mieli również modelarze.
Podsumowując można uznać imprezę za udaną, pogoda dopisała, wspaniali piloci pokazali swój kunszt oraz możliwości nie najmłodszych już maszyn. Oby więcej takich imprez organizowanych przez wojsko!

(tekst i zdjęcia: Paweł Jasiński)

Zapraszamy do obejrzenia galerii z 3. Kujawskiego Pikniku Śmigłowcowego